london.jpg

Urazy stawów kolanowych należą do jednych z najczęstszych, wśród osób uprawiających sport. W większości przypadków na skutek urazu dochodzi niestabilności kolana, wynikającego z patologii w obrębie struktur stabilizujących. Najczęściej są to łąkotki, więzadła boczne i więzadła krzyżowe. Do najczęstszych urazów zaliczyć możemy skręcenia i zwichnięcia kolan. W wielu przypadkach po urazie konieczna jest pilna, intensywna rehabilitacja, a czasem i zabieg operacyjny, pozwalający odtworzyć tkanki uległe uszkodzeniu.

Stabilność kolana oceniana jest w całkowitym rozluźnieniu mięśniowym. W tym celu lekarz lub fizjoterapeuta sadza na krześle pacjenta i każe rozluźnić mięśnie dolnej kończyny. Druga osoba sprawdza ruchomość w stawie poprzez wykonywanie ruchów biernych łydką. Badanie te, w połączeniu z popularnymi metodami badania stabilizacji – test Lachmana, test szuflady, pozwalają ocenić stan stabilności kolana.

Wyróżniamy trzy rodzaje niestabilności kolana:

  • jednokierunkowa – patologiczna ruchomość w linii biegnącej wzdłuż uda i łydki
  • rotacyjna
  • złożona – najbardziej popularna

Rehabilitacja kolana Warszawa – na co zwrócić uwagę?

Do najpopularniejszych ćwiczeń wzmacniających staw kolanowych i poprawiających jego stabilność, zaliczyć możemy stanie na jednej nodze, np. na piłce bosu lub togu i wykonywanie przysiadów, spięć, lub wymachów. Kluczowym elementem stabilności kolana jest mocny mięśnie czworogłowy uda, a w szczególności jego głowa długa, znajdująca się w centralnym punkcie. Odpowiednio wzmocniony i rozciągnięty mięsień prosty uda pozwoli na stabilizację kolana. Ważne jest także wzmocnienie mięśni odpowiadających za zgięcie kolana, czyli dwugłowego uda i mięśnia półbłoniastego/półścięgnistego, a także zginaczy stawu kolanowego.

Rehabilitacja po urazie kolana to często długi i żmudny proces, który wymaga zaangażowania ze strony fizjoterapeuty i osoby po urazie. W przypadku rekonstrukcji  więzadła krzyżowego przedniego najczęściej trwa ona od sześciu do dziewięciu miesięcy.