london3.jpg

Urazy stawów kolanowych należą do najczęstszych i najpopularniejszych przypadłości, przytrafiających się sportowcom. Najczęściej dochodzi do skręcenia lub stłuczenia stawu kolanowego, którego następstwem są naciągnięcia i naderwania więzadeł. Uraz kolana trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem ortopedom i fizjoterapeutą. Możliwa będzie interwencja chirurgiczna lekarza. Dotyczy ona blisko 50% przypadków. Uraz skrętny wynika z nieprawidłowego ustawienia łydki względem kolana, którego następstwem jest uciekanie kolana w bok, czyli uraz skrętny. Wtedy wszystko zależy od szczęścia i siły z jaką zadziałaliśmy na staw. Jeśli była ona duża to możliwe jest przerwanie kilku więzadeł i uszkodzenie łąkotek. Jeśli nie, może skończyć się na urazie samoregenerujących się więzadeł pobocznych.

Rehabilitacja po artroskopii kolana trwa zwykle kilka miesięcy. W początkowym okresie pourazowym konieczne jest uzyskanie pełnego zgięcia i wyprostu. Istotnym elementem jest także napinanie mięśnia czworogłowego uda. Im wcześniej rozpocznie się właściwa rehabilitacja, tym lepiej. Zapobiegnie ona bowiem utracie masy mięśniowej, wynikającej ze stanu spoczynkowego naszej kończyny.

W kontekście urazów skrętnych kolana należy pamiętać, że rehabilitacja może trwać nawet kilka miesięcy. Zbyt krótkie, lub niedokończone leczenia może spowodować inne dolegliwości związane ze stawem kolanowym, lub przykre konsekwencje w postaci urazów innych części aparatu ruchu. W następstwie może dojść do zmian zwyrodnieniowych, które wywołują ból i ograniczają sprawność ruchową kolana. Dlatego tak, ważna jest sumienna, codzienna rehabilitacja, która pozwoli osiągnąć zadowalający poziom sprawności fizycznej i odpowiednią siłę mięśni, które chronić nas będą przed jakimikolwiek urazami i zmianami zwyrodnieniowymi. Kluczowe są ćwiczenia wzmacniające stabilizatory stawu kolanowego – łydki, uda i biodra, a także propriocepcyjne czucie głębokie stawu w przestrzeni, które na skutek przerwania ciągłości więzadeł zostało zaburzone.