london3.jpg

Każdorazowy wysiłek fizyczny wiąże się z intensywną pracą mięśni. Każdy krok wiąże się z gigantycznym niemal obciążeniem ciała. Szybkie tempo, twarda nawierzchnia, wysokie tętno – to warunki do pracy dla naszego organizmu. Efektem tego są najczęściej spięte mięśnie i powięzie. Nadmierne napięcie mięśniowe w większości przypadków prowadzi do nieefektywnej pracy mięśniowej, a stąd już nie daleko do bólu czy kontuzji.  Jednym z najczęściej przeciążanych elementów w trakcie treningu jest staw biodrowy i mięśnie znajdujące się w jego obrębie.

Staw biodrowy jest bardzo złożony, toteż skrupulatna ocena dysfunkcji możliwa jest wyłącznie po dokładnej diagnozie. Poniżej przedstawiamy krótkie vademecum dla każdego fizjoterapeuty, który chce pracować z mięśniami otaczającymi staw biodrowy:

  • bóle w okolicach pachwiny i przedniej części uda  - nadmiernie spięty mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • ból głęboki w stawie biodrowym, promieniujący do całej kończyny – przepięty mięsień gruszkowaty
  • ból górnej części uda po stronie wewnętrznej – osłabione mięśnie przywodzące udo
  • ból rozlany na cały bok biodra – przeciążenia mięśniowe w okolicach biodra

Skąd się biorą problemy? Odpowiada dobry fizjoterapeuta Warszawa

Kluczowym aspektem pourazowym jest analiza i dojście do tego, czym spowodowane było przeciążenie mięśni. W większości problemów ze stawem biodrowym, przyczyną jest brak stabilizacji lędźwiowej i niewłaściwe ustawienie miednicy . Nawet regularne rozluźnianie mięśni, przy braku stabilizacji nie da wymiernych efektów. Poprawi sytuacje jedynie na krótki okres czasu. 

Podstawowym elementem dojścia do pełnej sprawności jest praca z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i umożliwi funkcjonalne podejście do tematu. Przed wykonaniem każdego ruchu konieczna jest aktywacja wszystkich mięśni, znajdujących się w układzie ruchu. W przypadku braku stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego i miednicy w wielu przypadkach może dojść do przeciążenia konkretnej grupy mięśniowej.