london3.jpg

Każda kontuzja to trudny moment dla osoby uprawiającej sport. Do najczęstszych urazów zaliczyć możemy te w obrębie stawów kolanowych, stawów skokowych czy bioder. W większości przypadków kontuzje wynikają z nieprawidłowej biomechaniki ruchu, która powoduje nadmierne napięcie poszczególnych mięśni i wyłącznie pracy innych grup. Każda kontuzja jest jednocześnie szansą dla sportowca na poznanie swojego organizmu i zrozumienie zasad jego funkcjonowania. Wówczas można przemyśleć swój trening, dostosować obciążenia treningowe i interpretować ból, zyskać niezbędną cierpliwość i przede wszystkim zdobyć niezbędną wiedzę, która pozwoli zapobiec kolejnym urazom.

Jednocześnie kluczowe w kontekście rehabilitacji jest potraktowanie jej jak najcięższego treningu. Na drodze do powrotu do pełnej sprawności konieczne jest maksymalne zaangażowania, które pozwoli wrócić jako jeszcze lepszy sportowiec!

Rehabilitacja Warszawa Żoliborz – fazy

W pierwszej fazie bezpośrednio po urazie stosuje się odciążenie kończyny i elewacje. Związane jest to najczęściej z występowaniem krwiaka i obrzęku, który najczęściej wiąże się ze sporą bolesnością miejsca urazu. Stan zapalny, wywoływany przez powstanie świeżego krwiaka prowokuje rozpoczęcie się procesów regeneracyjnych. W następnym okresie następuje faza intensyfikacji procesów odbudowy uszkodzonej tkanki, która zapoczątkowana została w pierwszej fazie. Wówczas tkanka zostaje zastąpiona kolagenem – cienki, o małej wytrzymałości, który nie wykazuje dobre stabilności w trakcie ruchów. Odpowiednie dokrwienie tkanek, w połączeniu z obciążeniami treningowymi powinno przyspieszyć i odpowiednio zaadoptować nową tkankę w naszym organizmie. Ostatnia faza trwa od 28 dni do roku czasu. W tym okresie adaptujemy się do normalnych obciążeń treningowych. Aby uzyskać zadowalające efekty konieczne jest połączenie funkcjonowania i treningu razem z dietą i odpowiednią ilością snu. Takie połączenie znacznie przyspieszy proces regeneracji tkanek.